State Championships

 

Contents

National and State Championships 2018

State Championships Results 2017

National Championships 2017

State Championships 2017

State 4BBB Stroke Championships 2016 Results

State Championships 2016 Results

State 4BBB Championships 2015 Results

State Championships Oxley 2015 Results

State 4BBB Championships 2014 Results

State Championships Mt Coolum 2014 Results

State Championships Mt Coolum 2014 Results

Perpetual Trophy Winners

 

 

 

National And State Championships 2018

To assist with your planning the following are the dates and venues for the National and State Championships for 2018;

National Championships 2018                             Port Stephens NSW      12th to 16th November

State Championships 2018                                  Bargara                         21st and 22nd May

State Veterans Carnival                                       City Toowoomba           15th and 16th October

Please note that the QVGU State Carnival is replacing the 4BBB and will be played as stroke for A Grade Men and stableford for all other grades in both men and ladies

 

State Championships Maroochy River 2017

Results

The Maroochy River Veterans reported as follows:

Under clear blue skies Maroochy River hosted the State Championships on May 15 and 16. The Graham Marsh designed course while only 2 years old offers a unique set of challenges via its undulations, positioning of holes for the prevailing winds which require precision approach shots. It is a great test of golf in the shadow of Mt Coolum and Mt Ninderry.


The 238 participants came from approximately 60 Golf Clubs around the State ranging from Mareeba to the Gold Coast and west to Monto. Such was the popularity of the event and venue, there were 7 on the “Wait List”.
215 Males and 23 ladies played. The Ladies played in a single division. Extra prizes were given to B Grade men who had a similar number of participants as the A and C Grade combined.


The Nomination process had a few hiccups but these were overcome successfully. The biggest problem was the tardiness of the postal system which saw Nominations from Brisbane and Bundaberg taking over two weeks to arrive.

The Maroochy River Veterans also sent the following to all participants;

Folks

Now the dust has settled on the 2017 Veterans State Championships I would like to say “Thank You” for coming and playing at our new Golf Course.

We had a field of 238 players from 58 Golf Clubs. It was great to see the event played in such a “Friendly” atmosphere.

Sorry about the Carts on Paths on Monday but that was out of our control

If you wish to comment on any aspect of the event don’t be afraid to reply to this email. We value all suggestions. Any that pertain to the format of the Championships will be passed on to the Queensland body.

Maroochy River hosts a Carnival in October for Men and Women. It is an all Stableford event and you will receive a Nomination form in July. We would enjoy your company if you can fit us in.

Results

State Champion:

Doug Conn 146

Gerry Fitzgerald Trophy

Best Net Overall James Wright 134

Ken Gibbons Trophy
Best Nett Over 70: James Wright 134


A Grade Champion Gross: Rodney Turnbull 153c/b
A Grade Runner Up Gross: Wayne Hastie 153


B Grade Champion Gross: Paul Dean 168
B Grade Runner Up Gross: Nevil Elford 169
B Grade Third Place Gross: Robbie Moule 170


C Grade Champion Gross: Bob Allen 187
C Grade Runner Up Gross: Con Theodosis 188


A Grade Champion Nett: James Wright 134
A Grade Runner Up Nett: Bob Daw 138


B Grade Champion Nett: Peter Dunstan 140
B Grade Runner Up Nett: Robert Tomlinson 141 c/b

B Grade Third Place Nett: Jim McRae 141


C Grade Champion Nett: Bryan Hall 139
C Grade Runner Up Nett: John Famularo 142


Monday:
A Grade Best Nett: Arthur Egan 69
B Grade Best Nett: Trevor Herberts 67
C Grade Best Nett: Jeff McLaren 69 c/b


Tuesday:
A Grade Best Nett: Allan Prichard 68
B Grade Best Nett: Barry Morris 66
C Grade Best Nett: Andrew Howie 70


N.T.P Monday N.T.P Tuesday
4th Hole: Christopher Eyre 20 cms 4th Hole: Bob Carter 61 cms
8th Hole: Arthur Egan 328 cms 8th Hole: John Morritt 231 cms
12th Hole: Barrie Rymer 106 cms 12th Hole: John Sandow 84 cms


Ladies 36 Holes
State Champion Gross: Joanne Antcliff 173
State Champion Nett: Cheryl Rudd 150


Monday Best Nett: Helen Howie 75
Tuesday Best Nett: Margaret Carrol 73


N.T.P Monday N.T.P Tuesday
4th Hole: Siobhan Davies 232 cms 4th Hole: Joanne Antcliff 72 cms
8th Hole: Siobhan Davies 513 cms 8th Hole: Kris Tomlin 505 cms
12th Hole: Michele Stanley 66 cms 12th Hole: Vicki Burchmore 488 cms

 

 

 

National Championships Gold Coast 2017

The national Championships 2017 are to be held at the Gold Coast from the 15th to the 20th October. For more details and entry go to the AVGU page of this website

 

 

State 4BBB Championships 2016

Results

MEN

36 HOLES

Name

Name

Home Club

Score

 

 

 

 

 

State Champions

Peter Baker

Peter Sawyer

Maryborough

145

 

 

 

 

 

Division 1 Champion Gross

Paul Bray

Geoff Hogan

Maryborough

146

Division 1 Champion Nett

WJ Bennett

Ron Maher

Maryborough

119

Division 1 R/U Nett

Arnold Olzard

Rob Heaney

Hervey Bay

125

 

 

 

 

 

Division 2 Champion Gross

Phillip Smith

John Smith

Maryborough/Beaudesert

155

Division 2 Champion Nett

Ian Elliot

Kevin Riley

Maryborough

121 cb

Division 2 R/U Nett

John Baly

John Klosterman

Rockhampton

121

 

 

 

 

 

MONDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Division 1Winners Nett

Barrie McDevitt

Nev Elford

Maryborough/Oxley

59

Division 2 Winners Nett

John Black

Terry Benbow

Maryborough/Rockhampton

58

 

 

 

 

 

TUESDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Division 1Winners Nett

Peter Cook

Neville Halls

Ipswich

60

Division 2 Winners Nett

Ken Rogers

Ossie Baker

Ipswich

57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LADIES

36 HOLES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

State Champions

Jan Burns

Jo Antcliff

Beaudesert

169

 

 

 

 

 

MONDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Winners

Gaye Geldard

Joy Wilson

Ipswich/Gailes

66

 

 

 

 

 

TUESDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Winners

Kris Tomalin

Lyn Ball

Bribie Island

65cb

PIN SHOTS MONDAY

  

PRO’S PIN     MEN   17th        

PRO’S PIN    WOMEN 17th (second shot)

Balls

NAME

CLUB

Distance

Balls

NAME

CLUB

Distance

6

Kevin Slade

Maryborough

2.17

3

Pauline Rogers

Ipswich

0.45

4

Paul Bray

Maryborough

2.92

2

Desely Bartells-Heaney

Hervey Bay

0.65

3

John Seeman

Rockhampton

3.87

1

Joy Wilson

Ipswich

1.40

2

Tony Kent

Parkwood

4.38

1

Lyn Baker

Bribie Isl

1.89

2

S Morritt

Clifton

6.29

1

Gen wills

Maryborough

2.18

2

John Green

Toowoomba

6.40

 

 

 

 

2

Nigel Freemantle

Maryborough

6.85

 

 

 

 

1

Mike Peeck

Dalby

12.10

 

 

 

 

1

Phil Smith

Maryborough

12.72

 

 

 

 

1

Bill Macmaw

Dalby

13.05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEN AND WOMEN PIN SHOT – 3rd HOLE

 Men - 12 balls

Women - 6 balls

Geoff Hogan (Maryborough)

Maureen Freemantle (Maryborough)

MEN AND WOMEN PIN SHOT- 7th HOLE

Men- 12 balls

Women – 6 balls

Ric Gosano (Maryborough)

 

Kris Tomalin (Bribie Island)

 

MEN AND WOMEN PIN SHOT- 9th HOLE

Men – 12 balls

Women – 6 balls

Nev Elford (Oxley)

 

Jan Burns (Beaudesert)

SECOND SHOT- 6th HOLE

Men $50 Voucher

Women $50 voucher

James Wright (Goomeri)

 

nil

PIN SHOTS TUESDAY

PRO’S PIN     MEN   17th

        

PRO’S PIN    WOMEN 17th (second shot)

Balls

NAME

CLUB

Distance

Balls

NAME

CLUB

Distance

6

Peter Sawyer

Maryborough

1.66

3

D Bartells- Heaney

Hervey Bay

0.60

4

Paul Bray

Maryborough

3.27

2

Jan Burns

Beaudesert

0.60

3

Steve Morritt

Clifton

3.43

1

Maureen Freemantle

Maryborough

1.29

2

Geoff Hogan

Maryborough

3.69

1

Lyn Ball

Bribie

1.42

2

Tony Kent

Parkwood

3.81

1

Joan Harkness

Redland Bay

1.67

2

Jeff Bacchi

Maryborough

7.40

 

 

 

 

2

Kevin Whelan

Maryborough

8.15

 

 

 

 

1

Peter Baker

Maryborough

13.95

 

 

 

 

1

Ken Heselwood

Maryborough

14.20

 

 

 

 

1

Don Wormald

Toowoomba

15.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEN AND WOMEN PIN SHOT – 3rd HOLE

Men- 12 balls

Women – 6 balls

Neil Plumb (Maryborough)

Margaret Bennett (Redland Bay)

 

MEN AND WOMEN PIN SHOT – 7th HOLE

Men- 12 balls

Women -6 balls

John Klosterman (Rockhampton)

 

Pauline Rogers (Ipswich)

 

MEN AND WOMEN PIN SHOT- 9th HOLE

Men – 12 balls

Women – 6 balls

Ron Maher (Maryborough)

 

Kris Tomalin (Bribis Island)

 

SECOND SHOT – 6th HOLE

Men $50 Voucher

Women $50 voucher

Mike Peeck (Dalby)

 

Karen Delpopolo (Maryborough)

 

State Championships 2016

Proudly sponsored by Niagara

Results

Men

State Champion

Sergio Sotelo Yeppoon 153

Gerry Fitzgerald Trophy

(best 36 holes nett)

Frank Plant Bargara 136

Ken Gibbons Trophy

( best 36 holes nett over 70’s)

Frank Plant Bargara 136

A Grade Champion

Anthony Kent Parkwood 155

A Grade R/U

Trevor Box Windaroo Lakes 157

B Grade Champion

Wayne Petrohilos Cairns 166

B Grade R/U

Aarre Puolakka Nambour 168

C Grade Champion

Darcy Creedy Bribie Island 180

C Grade R/U

David Hunter Bargara 192

A Grade Nett Winner

Ray Austin Bargara 137

A Grade Nett R/U

Leslie Richards City Toowoomba 143

B Grade Nett Winner

Frank Plant Bargara 136

B Grade Nett R/U

Chris Batts Bargara 139

C Grade Nett Winner

Ken Bartlett Kingaroy 141

C Grade Nett R/U

John Wilson Bargara 146
       
Best Nett Monday      
A Grade Don Wormald City Toowoomba 68
B Grade Bruce Reid Headland 66
C Grade Tony Arnold Yeppoon 70cb
       
Best Nett Tuesday      
A Grade John King Gailes 69
B Grade Klaus Gottschalk Hervey Bay 68
C Grade Gary Hay Oakwood Park 70cb
       
NTPs Monday      
No 3 Greg Gallagher Bargara HIO
No 5 Phil Pearce Isis  
No 14 Bob Mackenzie Bargara  
App 10th Paul Maloney Bribie Island  
       
NTPs Tuesday      
No 3 Bruce Thorogood Esk  
No 5 Leslie Richards City Toowoomba  
No 14 Wayne Petrohilos Cairns  
App 10th Pertti Hentunen Nambour  

Ladies

State Champion Kerry Gallagher Bargara 175

R K Spry Trophy

(best 36 holes nett)

Kathy McDonnell Bargara 145
Division 1      
Champion Gross Pat McKewen Bargara 180
Champion Nett Maria Schlotterbach Pelican Waters 149
R/U Nett Leonne Burton Bargara 151cb
       
Division 2      
Champion Gross Kathy McDonnell Bargara 195
Champion Nett Lynda Stephens Bargara 150
R/U Nett Shirley Porter Hervey Bay 152
       
Best Nett Monday      
Division 1 Kris Tomalin Bribie Island 73
Division 2 Lee Ann Barnes Windaroo Lakes 75
       
Best Nett Tuesday      
Division 1 Jill Marrinan Bundaberg 73
Division 2 Kerri Bowman Bargara 69
       
NTPs Monday      
No 3 Pat McKewen Bargara  
No 5 Robyn Robinson Isis  
No 14 Maureen Hall Bargara  
App10 Elva Mason Gympie  
       
NTPs Tuesday      
No 3 Vicki Burchmore Woodford  
No 5 Liz Dickinson Woodford  
No 14 Pam Thompson Bargara  
App 10 Leone Burton Bargara  

        

                                           

                           State Champion Sergio Sotelo                                          State Champion Kerry Gallagher

 

 

State 4BBB Championships 2015

Results

  Men

36HOLES

Name

Name

Home Club

Score

 

 

 

 

 

State Champions

Gavin Smith

Ron Woodward

Woodford

140

         

Division 1 Winners Gross

Ossie Baker

Peter Cook

Ipswich

149

Division 1 Winners Nett

Gordon Paine

Gerald Lowe

Maleny

122

Division 1 R/U Nett

Garry Kearney

Colin Wilson

Caboolture /Woodford

124

         

Division 2 Winners Gross

Gary Plumb

Neal Plumb

Bribie/Maryborough

152

Division 2 Winners Nett

Tom Kennedy

John Steel

City Toowoomba

119

Division 2 R/U Nett

Doug Branks

Peter Healy

Pine Rivers

122

         

MONDAY

       
         

Winners Nett

Keith Miller

John Harth

Woodford/Goombungee

59 ocb

         

TUESDAY

       
         

Winners Nett

Brian Cunningham

Francis Brophy

Beaudesert

60 ocb

Ladies

36 HOLES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

State Champions

Margaret Bennett

Joan Harkness

Redland Bay

165

 

       

 

       

MONDAY

       

 

       

Winners

Joy Wilson

Gaye Geldard

Ipswich

63

 

       

TUESDAY

Judy Allen

Olive Cannon

Woodford/Caboolture

63

 

MEN

           

NTPs                                     3rd                             11th                           17th   

 

Monday                           John Lukin                         David Penhaligon               Creigh Vincent

Tuesday                            Gerry Sullivan                       Gavin Smith                      Ken Sullivan

 

LADIES

                                  

NTPs                                     3rd                             11th                           17th   

 

Monday                             Chris Dubois                            -------                           Ann McCleery

Tuesday                            Jewel Hartman                      Kris Tomalin                     Joan Harkness

             

                                    

                                                   State Champions                                                                               State Champions

                                          Gavin Smith and Ron Woodward                                                  Margaret Bennett and Joan Harkness

 

 

 

State Championships Oxley 2015

Results

Men

State Champion

Greg Fraser Oxley 141

Gerry Fitzgerald Trophy

(best 36 holes nett)

Don Gregory Oxley 142

Ken Gibbons Trophy

( best 36 holes nett over 70’s)

Don Gregory Oxley 142

A Grade Champion

Chris Blackman Logan CC 162 ocb

A Grade R/U

Trevor Box Windaroo Lakes 162

B Grade Champion

Eric Fittler Bribie Island 176

B Grade R/U

Reg Clanchy Oxley 177 ocb

C Grade Champion

Robert Heathwood Hattonvale 187

C Grade R/U

Bill Clark Oxley 192

A Grade Nett Winner

John Curtin Burleigh 145

A Grade Nett R/U

Arthur Egan Nambour 147

B Grade Nett Winner

Neil Plumb Maryborough 146

B Grade Nett R/U

Edmund Kost Brisbane 149

C Grade Nett Winner

Don Gregory Oxley 142

C Grade Nett R/U

Graham Schuman Oxley 150
       
Best Nett Monday James Wright Goomeri 67
Best Nett Tuesday Leslie Richards City Toowoomba 71

Ladies

State Champion Ruth Yelland Cairns 179

R K Spry Trophy

(best 36 holes nett)

Pauline Rogers Ipswich 161
Best Nett Monday Vicki Burchmore Magnetic Island 80 ocb
Best Nett Tuesday Hirose Miyoko Carbrook 76

 

Nearest the Pins-Men
No 3     B Thorogood     Monday
No 9     N Mitchell      
No 13   D Dann      
       
No 3     N Glenwright     Tuesday
No 9     R Cranchy      
No 13   G Maxwell      
       

 

Nearest the Pins - Ladies
No 3     V Burchmore     Monday
No 9     R Morgan      
No 13   ----------      
 
 
No 3     J Antcliffe     Tuesday
No 9     ----------      
No 13   B Goodman      
       

 

                                         

       

                           State Champion Greg Fraser                                              Ladies State Champion Ruth Yelland

 

 

State 4BBB Championships 2014

Results

 MEN

36HOLES

Name

Name

Home Club

Score

 

 

 

 

 

State Champions

Tom Kennedy

John Steel

City Toowoomba

120 ocb

 

 

 

 

 

Division 1 Champions

Kevin Williams

Murray West

Bargara

120

Division 1 R/U

Don Wormald

Joe Coorey

City Toowoomba

128

 

 

 

 

 

Division 2 Champions

Brian Carrigan

Harvey Collins

Hervey Bay/Bargara

123

Division 2 R/U

Kevin O’Shannessy

Brian Durnfold

Bargara

125

 

 

 

 

 

Division 3 Champions

Brett Morris

Barry Tryhorn

Bargara

121

Division 3 R/U

Ian Smallwood

Noel McNamara

Bargara

122

 

 

 

 

 

SUNDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Division 1 Winner

Bill Bennett

Ron Maher

Maryborough

62

Division 2 Winner

Dennis Lankester

Trevor Gladwin

Yeppoon

61

Division 3 Winner

David Hunter

Fred Houlihan

Bargara

59

 

 

 

 

 

MONDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Division 1 Winner

Peter Dawson

Robert Blair

Rockhampton

60

Division 2 Winner

Bowman Dennis

Wharley Gordon

Bargara

60

Division 3 Winner

Don Mckewen

Alan Carter

Bargara

59

LADIES

36 HOLES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

State Champions

Jan Lenthall

Jill Serra

Bargara

125

 

 

 

 

 

Runners Up

Carmen Carter

Pat McKewen

Bargara

128

2nd Runners Up

Trudi Lawes

Kristene Davern

Bargara

130

 

 

 

 

 

SUNDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Winners

Di Clark

Margaret miller

Coral Cove

60

 

 

 

 

 

MONDAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Winners

Fran Taylor

Dawn Clements

Bargara

66 ocb

MEN

           

NTPs                                     3rd                         5th                             14th   

 

Sunday                    Tony Lenthall               John Vale                      Kevin Williams  

 

Monday                  Noel McNamara            Robert Blair                  Barry Rycroft

 

LADIES

                                  

NTPs                                     3rd                             5th                             14th   

 

Sunday                      Kris Cook                    Debra West                   Kris Tomalin

 

Monday                    Carmen Carter             Pam Lane                      Liz Hahn

 

                               

   

      Mens Champions Tom Kennedy and John Steel                                    Ladies Champions Jan Lenthall and Jill Serra with

       Barrie Rymer President QVGU in background                                            Craig McConville Niagara Therapy

 

State Championships Mt Coolum 2014

Results

 

Men

State Champion

Trevor Box

Windaroo lakes

158

Gerry Fitzgerald Trophy

(best 36 holes nett)

Robert Hudson City Toowoomba 138

Ken Gibbons Trophy

( best 36 holes nett over 70’s)

Robert Hudson City Toowoomba 138

A Grade Champion

Arthur Egan Nambour 165 ocb

A Grade R/U

Michaell Peall Nambour 165

B Grade Champion

Ross Walker Bribie Island 177

B Grade R/U

Philip Doolan Mt Coolum 180

C Grade Champion

Barrie Rymer Bribie Island 191

C Grade R/U

Mark Sellin Mt Coolum 196

A Grade Nett Winner

Brian Simpson Mt Coolum 144

A Grade Nett R/U

Gary Luland Parkwood 146

B Grade Nett Winner

Robert Hudson City Toowoomba 138

B Grade Nett R/U

John Blyde Yeepoon 143

C Grade Nett Winner

Leanard Horsey Mt Coolum 146

C Grade Nett R/U

Noel Rumble Rowes Bay 151
       
Best Nett Monday      
A Grade Franco Ferrante Bribie Island 73
B Grade John Hunter Mt Coolum 69
C Grade Roddie Blake Gayndah 72 ocb
Best Nett Tuesday      
A Grade Andrew Abels Bribie Island 70
B Grade Greg Webster Mackay 69
C Grade Brian Cunningham Beaudesert 71

 

Ladies

 

State Champion Ruth Yelland Cairns 176

R K Spry Trophy

(best 36 holes nett)

Dawn Coghlan Mt Coolum 150
B Grade Champion Delroy Bolger Yeppoon 203
C Grade Champion Joy Wilson Rosewood 254
A Grade Nett Winner Dawn Coghlan Mt Coolum 150
A Grade nett R/U Pauline Rogers Rosewood 154
B Grade Nett Winner Elizabeth Hudson Toowoomba 150
B Grade Nett R/U Judith Visinten Hervey Bay 151
Best Nett Monday Denese Degenhardt Mt Coolum 76
Best Nett Tuesday Roswitha Vorhauser Windaroo Lakes 73

 

NTPs

                                                 Monday                                             Tuesday

Hole Name Name
5th Men Keith Jones Brian Simpson
8th Men Wayne Coleman Col Easton
8th Ladies Denise Degenhardt Jan Porter
10th Men Bill Oster Andrew Abel
12th Men Dain Stone Darryl Crank
12th Ladies Dawn Coghlan Lyn Blyde
14th Men Charles Brkic Shane Taylor
16th Men Ian Schofield Andrew Dick
16th Ladies Roslyn Hynard Delroi Bolger

                                                                   

                            State Champion Trevor Box                                           State Champion Ruth Yelland

 

 

 

 

 

 

Perpetual Trophy Winners

State Championships Men

                                                                                                                       

State Champion

Gerry Fitzgerald Memorial Trophy       (Best Nett Score)

              Ken Gibbons Trophy                      (Best Nett Score 70yrs and Over)

                                                                                                                                       

Year

 Name

  Golf Club

Name

 Golf Club

Name

Golf Club

                                                                                                                     

1983

D Cranstoun

             

 

 

 

 

1984

N Fedrick

              

 

 

 

 

1985

B Withers

             

 

 

 

 

1986

J Barton

             

 

 

 

 

1987

I Denver

             

 

 

 

 

1988

R Erskine

             

 

 

 

 

1989

D Brown

Tewantin Noosa

 

 

 

 

1990

R Wallace

             

 

 

 

 

1991

W Rosel

Mackay

 

 

 

 

1992

R Worling

Surfers Paradise

 

 

 

 

1993

R Petterson

Headland

B Lewis

Oxley

F Cree

Mackay

1994

R Woodbridge

Caloundra

S Nowell

Warwick

H Cowling

Tewantin Noosa

1995

G Scriven

Maryborough

H Bailey

Gympie

V Hunt

Yeppoon

1996

P Harvey

Burleigh

O Baker

Ipswich

A Simpson

Yeppoon

1997

P Roche

Ipswich

E Stone

Pacific

D McKenna

Caboolture

1998

G Scriven

Maryborough

T Costin

Headland

T Woodbridge

Yeppoon

1999

G Scriven

Maryborough

N Rich

Rosebay

R Colahan

Caloundra

2000

B Daw

Ipswich

B Clarke

Beaudesert

D Jones

Horton Park

2001

T Bulger

Rockhampton

J Buratowski

Nudgee

K Coulton

Caloundra

2002

P Green

Headland

M Lennox

Headlands

N Davies

Horton Park

2003

J O’Donnell

Helensvale

M MacDonald

Ipswich

L Willett

Cooray

2004

T Bulger

Yeppoon

T Bulger

Yeppoon

R Hastie

Oxley

2005

F Ferrante

Bribie Island

J Walker

Cool/Tweed

D Croker

Nudgee

2006

D Conn

Caloundra

P McAnany

Keperra

D Thomson

Cairns

2007

D Horn

Pine Rivers

B Miekle

Pacific Hbr

D Thomson

Cairns

2008

R Blair  

 Rockhampton

J Bredhauer

Yeppoon

P Charles

Rockhampton

2009

K Smith

Mt Coolum

G Plumb

Bribie Island

B Guest

Ipswich

2010 L Henke Rowes Bay N Emmerson Laidley N Emmerson Laidley
2011 A Eaves Maryborough F Woolley Caboolture F Woolley Caboolture
2012 T Box Windaroo Lakes K Rogers Ipswich F Woolley Nudgee
2013 T Box Windaroo Lakes G Plumb Bribie Island G Lever Laidley
2014 T Box Windaroo Lakes R Hudson City Toowoomba R Hudson City Toowoomba
2015 G Fraser Oxley D Gregory Oxley D Gregory Oxley
2016 S Sotelo Yeppoon F Plant Bargara F Plant Bargara
2017 D Conn Maroochy River J Wright Goomeri J Wright Goomeri

   

 

State Foursomes Championship

                                                                                            

Year

Names

Golf Clubs

1997

P Harvey

P Callan

Coolangatta/Tweed

1998

R Hastie

J Collins

Oxley

1999

J O’Donnell

K Sykes

Helensvale

2000

R Hastie

A Geary

Oxley

2001

G Scriven

B Lyne

Maryborough

2002

J Wade

A Sellke

Hervey Bay

2003

P Clark

B Daw

Carbrook/Ipswich

2004

P Clark

B Daw

Tamborine/Ipswich

2005

D Dale

S Missen

Riverlakes

2006

P Clark

B Daw

Tamborine/Ipswich

2007

B Young

R Woodward

Woodford

2008

R Slade

D Witham

Robina Woods/Surfers Paradise

2009

R Slade

D Witham

Robina Woods/Surfers Paradise

2010

2011

R Slade

R Slade

D Witham

D Witham

Robina Woods/Surfers Paradise

Robina Woods/Surfers Paradise

2012
P McDonald
R Daunt
City Toowoomba

                                                                                

State 4BBB Championships Men

Year Names   Golf Clubs
2013 G Plumb N Plumb Bribie/Maryborough
2014
T Kennedy
J Steel
City Toowoomba
2015 G Smith R Woodward Woodford
2016 P Baker P Sawyer Maryborough

 

  State Championship Ladies

State Champion

R K Spry Trophy

Best Nett Overall

 

  

Year

Name

Golf Club

Name

Golf Club

         

2010

2011

2102

2013

2014

2015

2016

2017

H Brown

C Parsons

R Yelland

J Franklin

R Yelland

R Yelland

K Gallagher

J Antcliffe

Willows

Hervey Bay

Cairns

Kingaroy

Cairns

Cairns

Bargara

Beaudesert

H Brown

C Parsons

M Schlotterbach

H Fraser

D Coghlan

P Rogers

K McDonnel

C Rudd

Willows

Hervey Bay

Pelican Waters

Headland

Mt Coolum

Ipswich

Bargara

Northlakes

 

State 4BBB Championships Ladies

Year Names   Golf Clubs
2013 J Wilson G Geldard Rosewood/Gailes
2014
J Lenthall
J Serra
Bargara
2015 M Bennett J Harkness Redland Bay
2016 J Burns J Antcliff Beaudesert